Ar savo gyvenime darote rizikos analize?

Už akių užkliuvo straipsnis, kaip “per 25 minutes šeima prarado viską”-kaime sudegė namas su visu turtu. Ugniagesiai važiavo 25 minutes. Šeimininkė sakė, kad bandė gesinti gaisrą, bet “miegamasis jau degė kaip laužas”. Gaisras kilo nuo netvarkingos elektros instaliacijos. Pamasčiau-šeima gyveno kažkur užkampyje, toli nuo miesto, nuo ugniagesių, ligoninės. Ar jie kada susimastė “kas būtų, jei būtų”? Ar pamastė, kas būtų, jei kiltų gaisras, audra, pavojingos sveikatos problemos, koks tuomet būtų veiksmų planas, kokiais veiksmais reikėtų minimizuoti nuostolius?

Panašu, kad ne. Gesintuvas parduotuvėje kainuoja 30 eurų, nupirkus porą jų, gaisrą būtų buvę galima kurį laiką gesinti, iki atvažiuotų ugniagesiai. Be to, kas kažkiek laiko, ypač sename name, būtina patikrinti elektros instaliaciją, jei reikia-kažką pakeisti, laidus, rozetes, jungtukus, pakeisti iš tarybinės elektros armatūros į modernią. Tai kainuotų gal 300-500 eurų. Atrodo jau nemažai, tačiau turto sudegė už nepalyginamai didesnę sumą-manau, nuostolius būtų galima įvertinti bent 30 tūkst eurų. Pora gesintuvų kainuotų 60/30000=0.2 procento nuostolių sumos (dvi tūkstantasias), nauji laidai su jungtukais- 500/30000=1.5 procento sumos (šimtadalį vertės to, ką reikės išleisti viskam iš naujo pastatyti, susipirkti. Dūmų jutikliai, manau, irgi nekainuotų daug-moteris nuo jų pypimo būtų pajutusi beįsiplieskiančią ugnį. Filmuose rodo, kaip visi bent kiek pasiturintys turi šiuos dalykus, na o mes juk tarybiniai žmonės-mums tai atrodo nesamonė, tie kvaili reikalavimai-pasipinigavimas. Tačiau, kai kažkas įvyksta, tada jau griebiamės už galvų, nors su tokiomis menkomis sumomis būtų buvę galima sumažinti nuostolius. Garantuoju, šeima nepagalvojo, kiek iki jų truktų atvažiuoti ugniagesiams, policijai, greitajai pagalbai, neatsižvelgė, kokių priemonių reiktų imtis, iki tarnybos atvažiuos. Įvertinus šiuos laiko tarpus, įvertinus priemonių ir galimai prarandamo turto vertę ir to pasekmes, manau atsakingiau žiūrėtume į pasiruošimą. Patikrinti elektros instaliaciją irgi ilgai netrunka-atjungiate elektrą, nuardote rozečių dangtelius, pažiūrite kas viduje, ar laidai nesiliečia, patikrinate, ar gerai priveržti, jei reikia-priveržiate, tada vėl viską sumontuojate. Toks darbas truktų maksimum dvi-tris valandas, tačiau išgelbėtų turtą. Pagaliau, veiksmų planas irgi būtų padėjęs. Prisiminkime astronautus, pilotus, stiuardeses-jie nuolat treniruojasi, kad žinotų, ką daryti, jei kas nutiktų. O mes juk nesam prastesni-kažkam atsitikus, nepasimestume, nepanikuotume, nes žinotume, ka imti, kaip gesinti, kur kreiptis, ko tikėtis ir panašiai.

Ilgesniam laikui dingus elektrai, daug kas garantuotai pultų į paniką-interneto nėra, ryšio nėra, televizoriaus nėra, net šaldytuvas nebeveikia! Tačiau, šaldytą maistą suvyniojus į paklodes ir foliją, jis turėtų laikytis gana ilgai, turint žibintuvėlį, radijo stotelę, baterijų, vandens, maisto ir sprendimą šildymuisi [ne paslaptis, kad net šiuolaikiniams katilams reikia elektros], galima visai neblogai išgyventi. O jei dar rankos tiesios-iš saulės elemento, akumuliatoriaus, laidų ir dar kelių prietaisų galima susikonstruoti energijos šaltinį. Gerai, kai šalia turite parduotuvėlę, kur, jei kas, pardavėja įrašys į sasiuvinį, o atsiradus elektrai-atiduosite skolą. O jei parduotuvėlės netoliese nėra? Teks tuo pasirūpinti.

Rimčiau sutrikus sveikatai ir gyvenant kur nors vienkiemyje, vienas iš sprendimo variantų būtų telefonas, maldaknygė ir rožančius-išsikviečiate pagalbą ir meldžiatės, kad ji suspėtų. Mūsų šalis medikopterių neturi, greitoji gali ir pasiklysti pakeliui, ką daryti tada? Na nebent turite medikamentų ir žinių, kaip jais naudotis arba jūsų kaimynas tai išmano (ir jūs jam aišku, iš anksto atsilyginate-ar kumpiu, ar šašlykais, ar dėže alaus. Kodėl iš anksto? Kad jis suvoktų, kad yra potencialus jūsų ir aplinkinių gelbėtojas. Jei žmogus, išmanantis mediciną, išvažiavęs-jūsų bėdos ka tik padidėjo). Tokiu atveju galite gelbėtis iki atvažiuos greitoji pagalba. O jei kiekvieną kartą sutrikus sveikatai tokios ruletės žaisti nenorite-teks keltis arčiau miesto.

Valdant savo riziką, reikėtų imti konkretų įvykį, paklausti savęs “ką tada daryčiau? Kaip likviduočiau pasekmes? Kur man kreiptis? Ką turėčiau turėti? Kur turėčiau eiti, ką pasiimti?”. Žinant, kur padėti svarbūs dokumentai, pinigai ir turint planą, juos greitai susirinkti nebūtų problema. Taip pat reikėtų pagalvoti “kas (koks įvykis) gali nutikti? Kaip rutuliotųsi įvykis? Kokios galimos įvykio priežastys?”-tai vadinama prevencija, kai analizuojam, kaip išvengti kažko, kas dar nenutiko. kas kažkiek laiko reiktų pasitreniruoti, prisiminti visą veiksmų planą, atlikti prevencines priemones. Ir be abejo, močiučių išmintis (kurios miestiečiai gali ir nesuprasti)-“nelaikyk visų kiaušinių viename kašike!” 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.